Zapraszamy do naszej szkoły i na stronę naboru elektronicznego...

Poszukiwany na rynku pracy zawód - kierunek nauczania w naszej...

Poszukiwany na rynku pracy zawód - kierunek nauczania w naszej...

Policealna szkoła dla dorosłych

Solidne wykształcenie i doświadczenie zawodowe...

Nowe kwalifikacje, nowe możliwości, nowa praca, nowe inspiracje...

Branża samochodowa

Branża samochodowa

W dziale samochodowym prowadzone są zajęcia z przedmiotów zawodowych dla kierunków Technik Pojazdów Samochodowych i dla Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych. Ponadto prowadzony jest kurs kwalifikacyjny M.12 - elektromechanik pojazdów samochodowych.
Uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu doskonalą swoje umiejętności z zakresu demontażu i montażu podzespołów pojazdów samochodowych, naprawy pojazdów samochodowych. Wykonują operacje kontrolno - pomiarowe podzespołów oraz dokonują ich regulacji. Pracownie są wyposażone w szereg pomocy dydaktycznych oraz w sprzęt warsztatowy taki jak:

- komputerowe urządzenie do ustawiania zbieżności kół Beissbarth
- podnośniki
- prasa hydrauliczna
- klucze pneumatyczne oraz wysokiej jakości zestawy narzędzi
- stanowisko do badania alternatorów
- stół probierczy do diagnostyki urządzeń elektrycznych S-2C
- tester akumulatorów
- komputer diagnostyczny Kts
- tester diagnostyczny
- tester akumulatorów
- tester sprawności amortyzatorów
- szarpaki najazdowe
- wyważarka i montażownica kół
- profesjonalna stacja do obsługi i napełniania klimatyzacji samochodowej

 oraz wiele innych specjalistycznych narzędzi i przyrządów.

Uczniowie odbywający praktykę w dziale samochodowym doskonalą swoje umiejętności w następujących pracowniach:

- pracowni diagnostyki pojazdów
- pracowni napraw pojazdów
- pracowni demontażu i montażu podzespołów pojazdów
- pracowni elektromechaniki pojazdowej
- pracowni diagnostyki podzespołów pojazdów samochodowych

Młodzież w ramach współpracy z firmą Inter Cars uczestniczy w programie “Młode Kadry”. W ramach tego programu prowadzone są cykliczne szkolenia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Łukasińkiego. Uczniowie zdobywają wiadomości i doskonalą umiejętności związane ze skrzyniami biegów typu DSG i sprzęgieł typu 2CT, pasków rozrządu, nowoczesnych urządzeń serwisowych, rozwiązań  w dziedzinie oświetlenia samochodowego i elektroniki pojazdowej.

Aktualnie uczniowie szkolą się na temat łożysk samochodowych i napędów układu rozrządu.

Ponadto uczniowie biorą udział w różnorodnych zawodach i konkursach m.in.: “Z energetyką w przyszłość”, w “Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym”, gdzie młodzież z kl. III elektromechaniki pojazdów samochodowych pod opieką mgr inż. Mirosława Rećko zdobyła wyróżnienie.

W roku szkolnym 2016/2017 w ramach programu Młode Kadry  odbyły się szkolenia:

16.11.2016 - CONTITECH - układy rozrządów

28.11.2016  - NTN SNR - łożyska

W ramach programu "Z techniką w lepszą przyszłość" uczniowie klas pierwszych gimnazjum poznali tajnki zawodu mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych. Zajęcia przeprowadzili nauczyciele branży samochodowej: W. Pryt, M. Rećko, J. Świąć i Z. Sambor.

W maju 2017r. uczniowie CKZiU uczestniczyli w finale Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Nasz team zajął 8 miejsce na 10 startujących drużyn. Ekipa ZSSB (z tej samej klasy) zajęła miejsce 4. Wygrali gospodarze – drużyna z Żarnowca i pojechali na finał ogólnopolski.

W roku szkolnym 2017/2018 kontynuujemy realizację programu "Z techniką w lepszą przyszłość", w ramach którego odbyły się zajęcia dla gimnazjalistów prowadzone przez K. Nitę, M. Rećko, J. Świąć.

Nauczyciele dbają o podnoszenie swoich kwalifikacji i uczestniczyli w szkoleniu teoretyczno - praktycznym na temat "Obsługa układów TPMS". Zajęcia przeprowadził pan Dariusz Walisiak - przedstawiciel firmy HAMATON. Ponadto odbyło się szkolenie firmy ZF – "Skrzynie automatyczne" organizowane przez Inter Cars Częstochowa.

W dniu  28.06.2018  firma Snap-on przeprowadziła szkolenie  dotyczące diagnostyki układu Common Rail na przykładzie silnika M9R przy wykorzystaniu diagnoskopów firmy SUN.

Szkolenie zostało zorganizowane we współpracy z Inter Cars Częstochowa i odbyło się w CKZiU przy ul. Łukasińskiego 32/38.

Branża samochodowa po raz trzeci uczestniczyła w Targach Szkolnych " Zawodowiec", które odbyły się w dniach 13- 14 marca 2019r. w Hali Sportowej Częstochowa przy ulicy Żużlowej. Podczas targów przedstawiciel firmy ELRING przeprowadził szkolenie  na temat  budowy i montażu uszczelek podgłowicowych oraz pozostałych uszczelnień.

W dniu 22.03.2019 przy ul  Łukasińskiego 32/38 odbyła się  prelekcja funkcjonariuszy Staży Miejskiej poruszająca tematy przemocy i najczęstszych uzależnień dotyczących współczesnej młodzieży.

W bieżącym roku szkolnym kontynuowana jest realizacja programu "Młode Kadry". Uczniowie wzięli udział w szkoleniu na temat zastosowania łożysk w pojazdach oraz zostali przeszkoleni na temat budowy, wymiany i regulacji elementów układu rozrządu.

Branża samochodowa po raz czwarty uczestniczyła w Targach Szkolnych " Zawodowiec", które odbyły się w dniach 4 - 5 marca 2020r. w Hali Sportowej Częstochowa przy ulicy Żużlowej. Uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w szkoleniach  Show Car, zorganizowanych przez Inter Cars.

W roku szkolnym 2020/2021 mimo trudności związanych z pandemią, uczniowie i nauczyciele brali udział w wielu szkoleniach w formie online. Między innymi: "Warta – system Start/Stop", "Akumulatory Varta"., diagnostyka PASS THRU, tester KTS w warsztacie, hydrauliczne układy wspomagania kierowniczego.

W dniach 22-23 maja 2021r. w Centrum Szkoleniowym Inter Cars S.A. odbył się polski finał Konkursu Young Car Mechanic 2021.

Young Car Mechanic to międzynarodowy konkurs dla uczniów techników i branżowych szkół samochodowych. Jego głównym celem jest upowszechnianie wśród młodzieży pozytywnego wizerunku zawodu mechanika samochodowego, wymiana doświadczeń i metod uczenia się oraz znalezienie młodych talentów w dziedzinie mechaniki i obsługi samochodów

CKZIU reprezentował Andrzej Deska.  Aby dojść do finału krajowego musiał pokonał ponad 1200 konkurentów w pierwszym etapie i prawie 300 w drugim. Do finału krajowego dotarła najlepsza 10 uczestników reprezentujących 27 szkól.  Zwycięzca - zawodnik z Nowego Sącza będzie brał udział w finale międzynarodowym. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

link do oficjalnej strony konkursu https://www.youngcarmechanic.pl/

Uczniowie odbywający zajęcia praktyczne w CKZiU,  wzięli udział w I Wojewódzkim Turnieju Młodych Mechaników  VR. Opiekunem drużyny był Wojciech Pryt. Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki,  i adresowane do uczniów realizujących kształcenie w zawodzie technik pojazdów samochodowych  i mechanik pojazdów samochodowych.  Dwuosobowe drużyny,  reprezentujące szkoły województwa śląskiego,   rywalizowały o miano najlepszych mechaników, wykonując naprawy samochodu w technologii VR.

Turniej odbył się 26.10.2021 r. w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej podczas II Konferencji Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej  w ramach projektu Śląskie. Zawodowcy "Szkoła Przyszłości".  W Turnieju wzięło udział 20 drużyn, laureatem została drużyna ZST z Dąbrowy Górniczej.

Link do relacji z konkursu I Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR - YouTube

Więcej informacji o konkursie: I Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR - Akademia WSB

II Wojewódzka Konferencja projektu „Śląskie. Zawodowcy” KSSE Szkoła przyszłości - KSSE

Już wkrótce odbędzie się I Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR - Śląskie. Zawodowcy (slaskie.pl)

W dniu 16 marca 2022r. w Pszczynie odbył się konkurs Auto Fachman, który zgromadził największe polskie i światowe firmy motoryzacyjne oraz najlepszych uczniów zawodów motoryzacyjnych ze Śląska. W wielkim finale rywalizowali: Leonard Janeczek (Zespół Szkół Samochodowych w Częstochowie), Filip Lubomski (Zespół Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej), Mateusz Kempka (PZS nr 1 w Pszczynie), Hubert Franczyk (Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworznie), Szymon Dziadek (Zespół Szkół Zawodowych w Jastrzębiu-Zdroju), a laureatem I miejsca został Jakub Klaszka z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Częstochowie, II miejsce zajął Mikołaj Gandor z Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej, a III - Kamil Guzy z Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Żorach.

CKZiU dba o podnoszenie kwalifkikacji zarówno nauczycieli jak i młodzieży. W dniu 24.03.2022 r. odbyło się szkolenie na temat: "Obsługa skrzyń biegów DSG", a w dniu 30.03.2022r. - na temat: "Diagnostyka samochodowa z wykorzystaniem diagnoskopu PDL 5600" oraz "Samochody elektryczne i hybrydowe". W kolejnym dniu tj. 31.03.2022r. słuchacze wzięli udział w kursie: "Oświetlenie samochodowe".

W dniu 7.12.2022r. odbyło się szkolenie nauczycieli branży samochodowej na temat: Maszyny do demontażu opon. 

Również  w tym dniu zespół uczniów reprezentował  CKZiU w Częstochowie  w II Wojewódzkim Konkursie Młodych Mechaników VR. 

Relacja z konkursu: kliknij tutaj

W dniu  09.03. 2023r. odbyło się szkolenie dla mechaników z udziałem uczniów działu samochodowego. Tematem szkolenia były UKLADY HAMULCOWE, zajęcia przeprowadziła  firma TEXTAR.

W dniu 9.05.2023r. w Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pszczynie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu „Autofachman”. Udział wzięli uczniowie szkół zawodowych i techników. Zostali oni wyłonieni  w drodze eliminacji.

Więcej informacji: Odkryli talent najlepszego młodego mechanika w Polsce - powiat.pszczyna.pl

Finał ogólnopolskiego konkursu „Autofachman” (tvp.pl)

W  dniu 3.10.2023r. odbyło się szkolenie na temat: Akumulatory wczoraj, dziś, jutro. Młodzież zdobyła wiadomości o zastosowaniu akumulatorów w nowoczesnych samochodach

Kolejne ciekawe szkolenie, przeprowadzone przez przedstawiciela firmy ELRING w dniu 16.11.2023r., dotyczyło tematu uszkodzeń silników. W dniu 21.11.2023r., przestawiciel firmy KYB przeprowadził szkolenie na temat elementów zawieszenia pojazdów.

Współpracujemy

Skontaktuj się z nami

Dyrekcja Centrum

42-200 Częstochowa
ul. Przechodnia 11/15
tel. +48 34 324 24 81, +48 34 324 32 20
fax: +48 34 324 17 06
email: sekretariat@ckziu.eu
elektroniczna skrzynka podawcza: ePUAP CKZiU